Pozvánky

 

 

Naši přátelé

 Jednou primáška jela autobusem Student Agency, kde měla asi hodinku času na přemýšlení. Během této jedné hodinky na cestě do Liberce se zrodila spolupráce a přátelství s folklorním souborem Furiant z Malé Bělé u Bakova nad Jizerou. Poprvé jsme společně vystoupili v říjnu 2014 na 15. narozeninách souboru Furiant, kde byla muzika Osmikráska nečekaně ve značném oslabení, ale i přes nepřízeň osudu se koncert velmi vydařil. Společně nadále rozšiřujeme náš společný repertoár a těšíme se z každé nadcházející akce.

 

 pozadi

Baráčnický taneční soubor „FURIANT“ vznikl v na konci roku 1999. První krůčky podnikali mladí členové baráčnické obce vskutku pomaloučku. Pomocí videokazet začali nacvičovat lehké folklórní tance. Podle této předlohy se tanec naučil jeden pár, a pak své poznatky předával ostatním na zkoušce. Soubor zkouší každou neděli a rozhodně se nebrání svému rozšiřování o nové tváře. Nyní soubor čítá cca 25 členů o věkovém průměru asi 28 let. Za sebou má již nespočet vystoupení převážně na domácí půdě. Dostal se ale i za hranice, do Německa a Chorvatska, kde se svým programem sklidil velké ovace. Na své konto si může směle připsat i dva festivaly baráčnických souborů, kde se rozhodně neztratil. Za úspěch se dá považovat i vystoupení na Křižíkově fontáně v Praze v rámci festivalu Českých a Moravských dechovek.

Repertoár souboru FURIANT je dnes již natolik bohatý, že dokáže dát dohromady téměř hodinové vystoupení plné živých folklórních tanců a ještě něco navíc. Na doplnění programu je možné zatančit Českou a Moravskou besedu, kdy každá trvá asi 17 minut. Dále se pak od nás můžete dočkat všelijakého veselého zpestření vašich akcí, například kankánem.

Soubor FURIANT Malá Bělá to není jenom tancování. Je to parta fajn lidí, která se účastní všech možných akcí pořádaných i okolními obcemi. Jsou to lidé, kteří v rámci práce v baráčnické organizaci pořádají i vlastní akce. Jedná se převážně o udržování staročeských zvyků a tradic.
(Masopust, staročeské máje, dožínky…) Dále je to pak pořádání plesu, tanečních zábav a výletů. Od roku 2002 se několik členů souboru stará i o dětský soubor KOMINÍČEK, který navštěvuje průměrně 16 dětí.

http://www.furiant-malabela.cz/

Copyright © 2013. All Rights Reserved.